Sissi

9. ledna 2013 v 18:33 | L.P. |  Zajímavé osobnosti

Nádherná Sissi


Dnes jsem narazila v knize na jméno Sissi a i přes to, že se jednalo o někoho jiného než o Vídeňskou císařovnu, jsem se rozhodla o této madame trochu porozjímat.


Její pravé jméno je Alžběta Amálie Evženie. Sissi je pouze její přezdívkou, proč? Netuším …


Narodila se jako Bavorská princezna, což v té době jistě nebylo k zahození.

Jejími rodiči byla vévodkyně Ludovika a vévoda Maxmilián Josef.

Sissi si oba nadělili na Štědrý den a bylo jí předpovězena zářná budoucnost, neboť se narodila s jedním zoubkem - což pro maminku asi nebylo nic příjemného, ale byla to předzvěst štěstí, tak proč to kazit.


Byla čtvrtým dítětem a jejími staršími sourozenci byli Ludvík, Vilém, Helena - která měla také svou přezdívku a to Nené (asi stále říkala NE, né J.)

Avšak nebyla poslední, její rodiče se velice snažili, aby zaplnili školku a proto měla ještě Karla Teodora, Marii, Matyldu, Sofii a Maxe Emanuela - Určitě si neměly proč stěžovat, že si nemají s kým hrát.


Své úžasně živé a bezstarostné dětství strávila v Mnichově a to především na zamilovaném venkovském sídle Possenhofenu.

Naučila se zde bravurně jezdit na koni a plavat, což bylo pro dívku jejího postavení zarážející.

I když by se to nemělo říkat před dětmi, Sissi byla oblíbenec vévody a zdědila po něm cit pro umění a přírodu, kterou i on sám miloval.

No aspoň někoho, jejich manželství - i při tolika dětech - nebylo zrovna to nejšťastnější.

Žila si zkrátka vesnickým životem, lezla po skalách, nevěnovala se etiketě jako její sestra Helena. Na koni jezdila tryskem a obkročmo, tedy mužským způsobem a to se neslušelo, ale měla se dobře a možná by mohla vést spokojený život, nebýt zvláštních udalostí.


Císařské komnaty jsou jistě skvostné, ale když do nich šestnáctiletí Sissi poprvé vstoupila (24.dubna 1854) její život se od základů směnil a úžas nad přepychem vystřídal chlad.

Nebyla připravená na vládnutí a vlastně se ani nechtěla vdávat.


Její matka Ludovika měla za sestru arcivévodkyni Žofii . A tyto dvě se spolu domluvili, že ožení jejího syna Františka Josefa. Netušili ale, že František Josef bude mít i svou hlavu a místo představených "nevěst" Heleny a Alžběty si vybere Sissi.

Žofie si přála mít za svou druhou dceru a synovu choť Helenu, která byla k této příležitosti i řádně vychovávaná, musela se učit i když si děti hrály venku. Vyrostla z ní také velice zbožná, zodpovědná a upjatá dívka - a přece jí to bylo k ničemu. (ale k Josefovi by se hodila více)


Sissi, naprosto nepřipravená vládnout musela vše rychle dohánět. Na co měla Helena celý život musela ona stihnout za rok. Už po třech týdnech od svatby psala, že se probudila ve zlaté kleci a s pouty na rukou.

Studovala historii cizích zemí, jazyky a to hlavně Francouzštinu a Němčinu.

I když byla Alžběta natolik okouzlující, šlechtě se to stejně nelíbilo. Ohrnovali noc nad jejím rodokmenem - princezna je asi malý post hm, tak tou už nechci být.


Ale jinak by jsme si troufli i tvrdit, že na začátku manželství jim to s Františkem klapalo. Bohužel o to, aby to nebylo tak růžové se postarala tchyně - no překvapivě.

Sissi byla naprosto svázána dvorskou etiketou, královna ji dokonce učila si správně čistit zuby, ale to nejhorší bylo, že chtěla do péče její děti.

První, dcera Žofie (po babičce) se narodila rok po svatbě další rok na to se jí narodila dcera Gisela, a konečně pak i korunní princ Rudolf.

Nebylo jí umožněno se o děti starat ani je kojit.

Vydupala si tedy cestu do milovaného Maďarska, bohužel mezitím malá Žofie onemocněla a na následky zlé nemoci zemřela, v pouhých dvou letech. Pak císařova matka konečně převzala péči.

Způsobilo to naprosté ochladnutí Alžběty ke svým dětem. Uzavřela se do sebe a za své jediné dítě považovala svou nejmladší dceru Marii Valerii, kterou porodila v jednatřiceti letech.

A nazývala ji "maďarské dítě" nebo také "má jediná".


Sissi se cítila velice osamělá a nepřátelství ze strany dvora ji nedodávalo klidu, po nějakém čase ochuravěla a lékař ji předepsal ozdravný pobyt.

Zde ochutnala sílu svobody, která se jí velice zalíbila.

Když byla na cestách, byla plná svěžesti, energie, hodně se smála, pila a jedla. Ale jen se vrátila zpět do Vídně její starosti začali nanovo.

Našla tedy zálibu v cestování, kterou využívala kdykoli mohla.


Nejraději jezdila do Uher, kde se přátelila s maďarskou šlechtou, kterou ohromovalo její skvělé jezdecké umění.


Alžběta také milovala řecké dějiny a mytologii do nichž dokázala proniknout i díky usilovnému studiu řečtiny, kterou nakonec perfektně ovládla.

Milovala také pláže ostrova, kde se ráda koupala nahá.


Císařovna byla posedlá svým vzhledem


Za prvé to byly její vlasy, které by si přála mít asi každá z nás. Byly totiž dlouhé, husté a hnědé - dobře barvu si změňte.

V pozdějším čase jí dosahovaly až na zem.

Péče o její skvost zaměstnávali ji i služebné každý den několik hodin.

Jendou za tři týdny si je nechávala mýt koňakem a žloutkem a byl to celodenní rituál - děvčata piště si - recept jak vonět po alkoholu a ani se ho ústy nedotknout.


Každý den jí její osobní kadeřnice Franciska musela předkládat vyčesané vlasy na stříbrném podnose, jestliže jich císařovně přišlo moc, klidně kadeřnici řádně zpolíčkovala.


Druhou největší posedlostí byla její váha, která se nikdy nepřehoupla přes padesát pět kilo, což bylo vzhledem k výšce 172 cm úžasné.

Ale nebyla štíhlá jen tak zadarmo. Držívala velice drastické diety.

Jedla pouze ovoce a pila šťávu ze syrového masa (no fuj).

Nosila přehnaně utažené šněrovačky a celý den se věnovala sportu.

Sissi si nikdy nesedala, ani ve svých pokojích neměla židle.

Myslím si, že mohu souhlasit s Brigitte Hammannovou, která ve své knize řekla, že známky tohoto chování se podobají mentální anorexii.

Má pravdu při výšce 173 a váze 55 a to ještě maximální to není normální.

A to se její váha většinou pohybovala mezi 44-48 kilogramy, což je děsivé


Pokud kontrolujete váhu jednou denně a to ještě ráno na lačno - jako já. Aby nebyl vidět denní příbytek - tortilly, čokoláda a podobně - tak buďte v klidu. Alžběta si váhu hlídala třikrát denně. Wau


Při hostinách používala zvláštní klekátka.

Aby mohla ze svých komnat nerušeně unikat za sportem, nechala si zřídit vlastní vchod. Což bylo samozřejmě něco neuvěřitelného a zcela se vymykajícího všemu a zbudilo to ohromný skandál. Naštěstí však měla Sissi svojí hlavu.


Ale ani Sissi nedokázala odolat pokušení a ráda si smlsla třeba na fialkových bonbonech.

Ty seženete ještě dnes ve slavné Demelově cukrárně z roku 1786. Najdeme tu řadu sladkostí podle původních receptur. Ale hlavně ty cukrované fialky - bonbony, které se jemně rozplynou na jazyku, tu prodávají v malovaných dózách s původním designem.

V tomto se císařský pár shodl - milovali je oba.

Někdy si zkuste dát filku do skleničky sektu - drobnost s obrovským efektem - lepší než jahody?


Kousek od dobrot najdeme i obchod se šperky A.E. Kocherta.

A čím je zvláštní? No přece tím, že vyrobil pro Sissi první typickou diamantovou hvězdičku, ve vlasech jich nosila sedmadvacet.

Císař ji velmi rád obdarovával různými drahými kousky, ale když city k němu ze strany císařovny ochladly, věnovala je dvorním dámám - teda nevděčnice!

Ač byl císař jinak velmi spořivý, na Alžbětiných špercích nešetřil.


Pokud by jste si chtěli pořídit jednu takovou hvězdičku - stejně jako já ji chtěla - tak se připravte na strhující částku 13 000 eur.

Pokud to čtou milionáři tak to trochu změním:

Pokud by jste si chtěli pořídit jednu takovou hvězdičku, tak si vytáhněte z kapsy jen pár drobných, činí to jen 13 000 eur.


Další krámek, který lze v dnešní době navštívit a který nezapomněl na půvabnou Sissi, založila Sissi Schranzová (překvapivě Sissi)

Je to sympatický krámek s oblečením, ve kterém soustředila původní rakouskou módu koncipovanou tak, jak by zřejmě vyhovovala císařovně, kdyby žila v současnosti.

Najdete ho v boční uličce Kartner Gasse. Pro hloubavé duše: kdysi tu bývala hospoda Černá kočka

Vzhledem k tomu, že Sissi měla vkus - což je ta věc, co třetině obyvatelstva občas chybí - měla také cit pro materiály a k tomu i dokonalou postavu.

Tato návrhářka pracovala i pro Vivienne Westwoodovou a oblékne vás zde od hlavy až k patě.
Když se zabyl její jediný syn a korunní princ Rudolf, tak se z ní stala podivínská osoba. Hodně času trávila sama, či na cestách se svými dvorními dámami. Bloumala po Evropě, jako kdyby hledala něco, pro co má ještě cenu žít.

Oblíbila si řecký ostrov Korfu a nechala si na něm vybudovat zámek Achilleion. Nic zvláštního než obrazy jejích koní tu však nenajdeme.


Roku 1898 její trápení ukončil italský anarchista Lucheni, který čekal na prince z rodu Orléans, který nepřijel a tak aby nestál nadarmo vzal život císařovně, pilníkem.A jak že to bylo se sportem?


Byly to hlavně dlouhé a náročné túry za každého počasí. Dokonce i v noci, kdy utíkala od císařského dvora, které na ní kladlo tak velké nároky.

Jízda na koni, kterou milovala už v mládí.

Byla také vynikající plavkyně, což bylo neobvyklé.

V každém zámku, který obývala měla zřízenou tělocvičnu.


V samém srdci Vídně, císařském paláci Hofburg je Muzeum císařovny Sissi.

Nejdeme zde houpačku pověšenou u stropu, která nás upomene na to bezstarostné dětství, které měla. Na ten klid, který alespoň na začátku svého života mohla okusit.

Vystavená je tu i její harfa, barevné letní šaty, které střídají šaty předsvatební. Slavné portréty z prvních, ještě šťastných let manželských.

Následují i štětce na malování akvarelů, cestovní potřeby, rukavice, slunečníky, kosmetické recepty. Hřebeny, šperky a tak dál - ženská no.


Avšak špatný jídelníček a obrovská zátěž si vybraly svou daň.

Alžběta velice rychle zastárla a ve svých čtyřiceti pěti letech se nechtěla dávat portrétovat


Možná měla Sissi ještě více cestovat, protože na cestách - jak již jsem říkala - byla plná života, dobře jedla a žila zdravě


"v přírodě, která je nedotčená, může být sama sebou a nemusí být císařovnou"


Chtěla zůstat věčně mladá, pro další generace


Které ji budou, možná jako já, stejně obdivovat …


Pokud by jste si o Sissi chtěli něco přečíst, tak doporučuji následujících pár knih:


Soňa Sirotková - Říkali mi Sisi

Hamannová Brigite - Alžběta. Císařovna proti své vůli

CARTLAND Barbara - Sissi: soukromý život Alžběty, císařovny rakouské

PRASCHL-Bichler Gabriele- Císařovna Alžběta : mýtus a pravdaDodatek:

Fialkové bonbony

- vyrábějí se ze skutečných květů fialek , které se suší a kandují. V již zmiňované cukrárně Demel je zakoupíte ještě dnes.

Briliantové hvězdy

- Sissi se zalíbily na pěvkyni při uvedení Kouzelné flétny v klenotnictví pro ní připravovali další a další kousky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liz Liz | 17. listopadu 2015 v 22:41 | Reagovat

neříkali jí Sissi ale Lissi (zkratka Elisabeth), jenže císařovna psala jako prase a tak její S a L vypadali, tak podobně, že nebylo k poznání jak se vlastně podepsala, odtud ta slavná přezdívka Sissi, co se týče její sestry Heleny (Nene) přezdívka vznikla skomolením jména

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama