Faksimile

5. ledna 2013 v 11:49 | L.P. |  Možno-Nemožné

Knihy pro Bohaté

Ale ano, jsou. Kdo by to byl řekl?

Otázečka na Vás Čtenáři: "Jakou nejdražší knihu jste si v životě koupili?"

Tak třeba já jsem si svou nejdražší knihu pořídila za 1990,-kč a jmenuje se: "Móda - Dějiny odívání 18., 19. a 20. Století"

Moc jsem si jí přála a skoro jsem brečela, když jsem paní pokladní platila hrůznou částku, ale k věci!

Nedávno jsem četla o velmi drahých historických knihách. Nejsou to originály ale velice přesné, troufla bych si říci, že i dokonalé kopie - ano, ano já vím že nic není dokonalé, ale tohle navozuje pocit dokonalosti.


To se jednou dva pánové - budeme diskrétní ( Zdeněk Stejskal a Tomáš Žilinčář) - rozhodli začít podnikat. Ale s čím? Vždyť na trhu je toho tolik. V jejich chytrých hlavinkách se však zrodil originální nápad, od kterého již uplynulo pět let.

Založili nakladatelství (diskrétnost na prvním místě) Tempus Libri a začali padělat knihy. Ne to je samozřejmě žert. Začali dělat ze starých děl kopie a velice přesné.

Nejstarší kopie městské knihy v Evropě se nazývá Liber Vetustissimus a cena je sedm set padesát tisíc korun - no nekupte to a hlavně si velice dobře počtete, protože obsahuje různé hospodářské záznamy, první z nich jsou dokonce datovány na rok 1310.

Takže pokud se zajímáte o hospodářství, běžte do toho. Nemohu jí sice doporučit - to víte stále šetřím, ale podle ceny by měla stát za to. A nebo si jí můžete jen tak vystavit a kochat se nad dobře utracenými penězi.

Věřte mi nebo ne, tato kniha je vyprodaná. Ano!

A koukneme se na další Bestsellery:

Bible Kutnohorská - sto šedesát pět tisíc

Velislavova bible - sto dvacet tisíc

Vyšehradský kodex - sto sedmdesát tisíc - ale pozor! Ještě se připravuje, postavte se do fronty a doufejte, že Vás vyberou.

Protože na tyto knížky stojí fronty prezidenti, zahraniční politici, podnikatelé, manažeři a různé významné osobnosti.

Ti kteří si možná právě teď listují doma knihou na čtvrt milionu jsou třeba papež Benedikt XVI. - skromnost nade vše - nebo manažer Martin Roman.


A teďka trošku z pojmů.

Faksimile, co je Faksimile?

Pište si - jsou to přesné kopie vzácných starých rukopisů. Něco jako jejich klony.

Jsou identické se stejnými vadami

To znamená, že když je na některém pergamenu dírka (nebo někomu něco ukáplo), kopie se musí opičit a mít ji tam také a to na milimetr přesně.

Ke každé knize obdržíte rodný list - kde já mám asi svůj…. - jde o to, že vlastníci originálu v muzeích či archivech tím potvrdí věrnou kopii originálu a také notářsky ověřené potvrzení limity edice.


Kniha Liber Vetustissimus může mít pouze sedm kopií. Na toto omezení vydal příkaz Václav Ledvinka, který je ředitel Archivu hlavního města Prahy a k tomu všemu, chce mít právo Veta při výběru nových vlastníků kopií - místo aby byl rád, že tu drahotu vůbec někdo koupí .
Zdeněk Stejskal praví:

"Máme vytipované knihy po klášterech a muzeích v celé zemi, skrývá se v nich množství pokladů. Odborníci nám zpracovali projekt, které knihy jsou nejcennější, kde jsou a v jakém stavu. Nyní držíme práva na výrobu faksimile spousty krásných věcí až do roku 2025"


Za tu dobu bych možná mohla mít našetřeno, pokud nezdraží …


Jako každé začátky, ani tyto nebyly lehké.

Historici, archiváři i restaurátoři se velice podivovali dvěma neznámých chlapíkům bez vzdělání v oboru, že zrovna oni získali takové privilegium.

Velice pečlivě a velice nedůvěřivě je sledovali. Ale museli jim nechat jedno: Ukázalo se totiž, že když má kniha více kopií, prospívá jí to.


Faksimile jsou dokonalé (už je to tady zase) a proto zastupují originály na výstavách a v muzeích.


Dosud se vyráběly pouze faksimile výstavní - u knihy čítajících pět set stran se vyrobila pouze dokonalá dvoustrana.

Faksimile na prodej jsou ovšem celé. Pokud má kniha pět set stran má ji i faksimile a to s každým zlatým lístečkem, písmenkem a dírkou ( a skvrnami)


Výroba jedné knihy trvá něco kolem roku

A originály jsou tak vzácné, že se k nim nikdo nemůže dostat - jen ti vyvolení.


"Je nemyslitelné, aby originály opustily budovu. A přiložit k nim pravítko, nebo si dokonce sáhnout? Na začátku dlouze vyjednáváme, zda se k originálu vůbec můžeme přiblížit, kolikrát, na jak dlouho a kolik nás bude. To máme stanoveno ve smlouvě. Některé tituly jsme mohli vidět až desetkrát, jiné třikrát."

Říká Tomáš Žilinčár


Nyní pracují na nejvzácnější knižní památce, Evangelistáři Vratislava II. Pro nás možná známější jako Vyšehradský kodex.

Pro informace v něm najdete Latinské korunovační evangelium krále Vratislava, které je označované za nejvýznamnější a nejcennější rukopis u nás chovaný.

Tento rukopis je ceněn asi tak, jako korunovační klenoty.


Ale dámy a pánové, takové knize by jsme mohli závidět, protože si v klídku žije ve speciálním trezoru a je naprosto nepředstavitelné požádat, aby byla přenesena do jiné budovy


Pan Žilinčár k tomu řekl:

"Byl to pro ni šok. Papír by se mohl srazit nebo nabobtnat, mohla by popraskat vazba. Je uložena stále ve stejném prostředí, a pokud se s ní někdy manipuluje, prochází složitým aklimatizačním procesem co do světla i vlhkosti. Člověk k ní nemůže ani vejít. Už tím, že se k ní někdo přiblíží, změní se vlhkost a teplota."


Povím Vám tuhle knihu je lepší šatit a živit než uchovávat


Jak je kniha velká a jak vypadá si můžete přečíst v archivech, které jsou digitalizovány, avšak v kvalitě, která vyhovuje badatelům a vědcům - to aby si je mohli prohlížet na internetu.

Chybička tu ale je. Pro tisk je totiž kvalita nedostatečná.

Pro faksimile se tedy musí digitalizovat znova.

A není to zrovna krátký proces. Jedna stránka se snímá čtyřicet minut

Po té nastává fáze výroby. V této fázi je nutné strávit plno hodin jednáním s historiky, archiváři.

Musí se pečlivě porovnat barvy, písmo, pergamen.

Pak nastupují práci lidé desítek řemesel


Ono není žádná sranda sehnat úplně stejný brokát, který dali do Vyšehradského kodexu - musí být vyrobený stejně, jako v sedmdesátých letech jedenáctého století.


"Máme vstupní data, víme, jak vzorek brokátu musí vypadat, ale jen ten vzorek se dělá měsíce. S archiváři se hodiny domlouváme, zda tenhle lísteček má být o půl milimetru vpravo či ne. Musí to být hedvábí vyrobené původní technikou, žádná syntetika. Jenže najděte dodavatele, když všichni pracují s umělými vlákny. Když chceme deset metrů látky vyrobené starou technikou, ve firmách, kde se dělá běžně všeho nejméně tři sta metrů, se ptají: To myslíte vážně?"

Tomáš Žilinčár


Většina rukopisů je na pergamenu.

Věřte nebo ne, ale ve středověku byla kůže levnější než papír a v každé vesnici bylo několik koželuhů.


Na pětisetstránkovou knihu padlo kolem sto dvaceti pěti zvířat.

Z jednoho jehněte či kůzlete se vyrobil dvojlist, takže čtyři strany

- Ty tam asi neměli ochránce zvířat


Papež Benedikt XVI. Má všechny faksimile od Tempus Libri ve své knihovně.

O dalších majitelích vydavatelé raději nemluví - asi by jim nebylo milé, kdyby sousedi věděli, že si doma listují v knize za tři čtvrtě milionu


Ale kdo se je asi koupí

Charakteristiku nám poskytne Zdeněk Stejskal

" Kupují si je lidé, kteří mají rádi historii, knihy a zároveň výjimečnost a luxus"

"Máme zákazníky, kteří si naše knihy kupují pravidelně, takže vím, že si je opravdu čtou. Jeden se kvůli nim začal učit latinu"


Další kategorií majitelů jsou osobnosti byznysu, které ji dostaly od obchodních partnerů či přátel


Třetí skupinu tvoří státní úřady, ministerstva, jež je kupují jako dárky pro státní návštěvy a významné hosty.


Proto mají ve firmě Tompus Libri přesný seznam majitelů všech exemplářů - to kdyby ji chtěl dát někdo někomu darem, ale dotyčný ji už vlastnil.


Myslím si, že takové štěstí mít nebudu, že mi někdo daruje knihu v hodnotě auta, ale ono asi lépe.

Taková kniha je totiž hrozně rozmazlená. Nemyslete si, že ji uložíte jen tak do poličky, kdepak. Součástí knihy je i manuál jak se k ní správně chovat. Můžete jí dokonce zakoupit aklimatizovanou knihovničku, určitě bude ráda.

Knihovna slouží zároveň jako trezor, vůbec se jí nedivíme. Vždyť několik lidí už do faksimile vložilo několik milionů.


A pak že jsme v krizi


Zde jsou ještě některé skvosty, které již mají své věrné kopie


Strahovský evangeliář - Rukopis raného středověku. Vznikl kolem roku 860 v Tours ve Francii. Obsahuje zlacené figurální iluminace, křišťály a polodrahokamy.


Kniha starého, zemského, městského a jiného práva - Sbírka právních textů předhusitské dobyKniha hodinek knížete Rohana - Náboženské texty, přesněji jakýsi návod jak se má středověký člověk správně modlit


Velislavova bible - Nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě vznikl kolem poloviny 14. Století z podnětu kanovníka Velislava.Bible kutnohorská - Druhá tištěná bible na území Čech, pochází z roky 1489. Obsahuje dřevoryty, zdobení, kování, mnoho ilustrací.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama